Послали смо нови захтјев за приступ информацијама Министарству здравља и социјалне заштите Републике Српске (ЛИНК на документ), везанo за вакцину против ХПВ (хуманог папилома вируса).
Нисмо задовољни претходним одговором имајући у виду бројне проблеме и контроверзе везане за обе Гардасил вакцине против ХПВ. Сматрамо да се не може медицинско средство представљати јавности и родитељима као потпуно безбједно, ако постоји и трачак сумње или иједна озбиљна нуспојава, а оне итекако постоје.
Настављајући се на низ претходних питања, поставили смо питања везана за стратешки документ „Вакцинација против хуманог папилома вируса у Републици Српској“ (2022.г.), а који садржи низ података који су противрјечни, и следећа питања:
• Зашто сте проширили опсег годишта за вакцинацију вакцином против ХПВ изван препоруке СЗО, нарочито имајући у виду да је највише нежељених дејстава забиљежено у узрасту од 12 до 17 година?
• Да ли сте упознати са званичним штетним ефектима и нуспојавама вакцине против ХПВ које наводи сам произвођач и, ако јесте, зашто јавности не износите те чињенице, тј. зашто је стручној и осталој јавности ускраћена/прећутана информација о озбиљним нуспојавама?
• Који је начин поступања према особама из медицинске струке које неодговорно у медијима тврде да су Гардасил вакцине против ХПВ безбједне, иако сам произвођач наводи нуспојаве међу којима има врло озбиљних, као што је нпр. Guillain-Barré синдром (може имати смртни исход)?
• Да ли сте упознати да је компанија Мерк користећи непоштене праксе прилагодила резултате клиничких студија везаних за вакцине против ХПВ за обје Гардасил вакцине (старију и новију)?
• Да ли сте упознати да је компанија Мерк тужена у више држава због смрти и озбиљног нарушавања здравља везаног за вакцине против ХПВ?
• Да ли сте упознати да су утврђене шире и опасније нуспојаве код Гардасил вакцине од оних које је произвођач навео у упутству, нпр. смрт, прерани отказ јајника, аутоимуне болести (нпр. Systemic Lupus Erythematosus, Autoimmune Pancreatitis, Autoimmune Hepatitis), постурални ортостатски синдром тахикардије („POTS“) и др. од којих смо дио навели у радовима изнад?
• Да ли сте упознати да се, осим тужби, снимају и документарни филмови који говоре о раширености и озбиљности нуспојава и да није ријеч о малом броју оштећених особа?
• Зашто није одржана јавна дебата о овој теми са аргументима „за“ и „против“, да би јавност могла да донесе сопствени суд када чује (опречне) ставове стручњака? Да ли ћете, када и гдје организовати такву дебату?
• Зашто је заобиђена редовна законска процедура око набавке ових медицинских средстава? Ко су одговорна лица из Министарства и Агенције за лијекове задужена за покретање и реализацију ове набавке? Можете ли образложити разлог кршења закона због „интервентног“ увоза нерегистроване Гардасил 9 вакцине у Републику Српску?
• Колико средстава из буџета је до сада одвојено за набавку Гардасил вакцина? Колики је укупни планирани буџет за набавку ових вакцина за 2023. годину?
• Зашто је акценат стављен на вакцине, поред других мјера превенције укључујући и утицај на одговорно сексуално понашање код младих, када нема доказа (нарочито дугорочних) о корисности или уопште о потреби имунизације вакцином против ХПВ? Да ли сте свјесни да овако индиректно подржавате и подстичете рано ступање у сексуалне односе код малољетника и повећавате ризик од оштећења репродуктивног здравља наше дјеце?
• Ко сноси одговорност од евентуалних посљедица које могу настати код дјеце која приме ову вакцину? Да ли су то родитељи?
• Да ли постоји одштетни фонд у нашој земљи из кога би могла бити наплаћена накнада у случају да неко дијете, након вакцинације, доживи озбиљне здравствене проблеме и трајно оштећење здравља?
Више прочитајте у нашем допису:
12.4.2023. Допис Министарству здравља и социјалне заштите Републике Српске за вакцину против ХПВ
Спремни смо здравље наше дјеце штити не само медицинским чињеницама и доказима, него и правним средствима која нам стоје на располагању уколико се кампања промовисања ове вакцине настави у Републици Српској.
Нама је јасно, из низа етичких приговора о непотребности (неоправданости) ове вакцине, истражавања независних истраживача, суђења и свједока штете коју ова вакцина наноси, да нам она не треба, нарочито јер има утицај на плодност.
Родитељи, информишите се и погледајте видео на линковима испод, имате право да знате више детаља о вакцини против ХПВ, исто као и о другим безопаснијим облицима дјеловања против ХПВ.
Нека питања која родитељ може поставити педијатру или на предавању о вакцини против ХПВ
Одржано предавање „Оправданост и сигурност HPV вакцине за дјецу“